Sposób gry

Kamienie Kwiatów i Pór Roku

Przed rozpoczęciem gry jak i w jej trakcie - wszystkie posiadane lub otrzymywane kamienie Kwiatów (Flowers) i Pór Roku (Seasons) należy kłaść jawnie obok swoich kamieni a w ich miejsce brać odpowiadającą im ilość kamieni z końca muru (dbając o odbudowywanie jego zwyczajowego kształtu 'luźnych' kamieni). Tak odłożone kamienie Kwiatów i Pór Roku mogą mieć znaczenie w końcowej punktacji. Specjalne znaczenie dla punktacji mają te Kwiaty i Pory Roku, które otrzymamy w rozdaniu - kamienie te otrzymywane później w trakcie gry, są po prostu wymianiane na normalny kamień i nie mają wpływu na punktacje.

Grę rozpoczyna Rozdający - gracz z Wiatrem Wschodnim (East). Ponieważ ma on jeden 'nadmiarowy' kamień (czternasty) musi się go pozbyć - w tym celu wybiera kamień ze swojego zestawu i kładzie go w sposób jawny na stole wewnątrz muru, najlepiej równolegle do własnej ściany, tak aby inni gracze nie mieli wątpliwości po kilku kolejkach kto jaki kamień wyrzucił. Gracz kładący kamień oznajmia głośno jego wartość, np. "Dwa Bambusy", aby inni pochłonięci obmyślaniem strategii nie przeoczyli tego faktu.

Teraz kolejkę kontynuuje gracz oznaczony jako Wiatr Południowy (South) - wyciąga on kolejny kamień z muru, wybiera z własnego zestawu jeden, którego chce się pozbyć i wykłada na stół w sposób jawny, podobnie jak gracz Wiatru Wschodniego. Analogicznie postępują gracze wiatrów Zachodniego i Północnego - ta kolejność jest utrzymywana do końca partii.

Założenia gry

Gra polega na takim wymienianiu kamieni w trakcie gry, aby w efekcie uzyskać zestaw określany jako MahJongg, który składa się z 4 zestawów 'potrójnych' lub 'poczwórnych' oraz jednej pary. Zestaw 'potrójny' to albo 3 identyczne kamienie (tzw. Pung) albo sekwencja (Chow), na którą składać sie muszą 3 kamienie o rosnących kolejno wartościach (np. bambusy 2,3 i 4). Zestaw 'poczwórny' to zebrane 4 identyczne kamienie - wyżej punktowane niż zwykły Pung. Para to dwa identyczne kamienie.

Chow, Pung, Kong, MahJongg

Gracze nie zawsze muszą dobierać na początku swojej kolejki nowy kamień z muru - w sprzyjających okolicznościach mogą skorzystać z kamienia dopiero co wyrzuconego przez innego gracza. Poniżej podaje opis takich sytuacji:

  • CHOW (czyt. cioł lub sziauł) - jeżeli przyszła Twoja kolej a wśród swoich kamieni masz np. sekwencje bambusów 2 i 4 a gracz grający przed Tobą właśnie 'pozbył się' kamienia o wartości 3 bambusów - możesz zawołać 'chow' i dobrać go sobie do sekwencji 2,3,4. Uzyskany w ten sposób zestaw Chow kładziemy przed nami w sposób jawny, aby inni gracze mogli zobaczyć, że nie oszukiwaliśmy. Teraz wyrzucasz zbędny kamień i do gry przystępuje zawodnik kolejny po Tobie.
  • PUNG (czyt. pung) - niezależnie od tego czy teraz jest Twoja kolejka czy nie, jeśli posiadasz w swoim aktualnym zestawie parę identycznych kamieni a ktoś właśnie wyrzucił taki sam kamień - możesz zawołać 'pung' i dobrać go sobie do Punga. Uzyskany w ten sposób zestaw Pung kładziemy przed nami w sposób jawny, aby inni gracze mogli zobaczyć, że nie oszukiwaliśmy. Teraz wyrzucasz zbędny kamień i do gry przystępuje zawodnik kolejny po Tobie.
  • KONG (czyt. kong) - niezależnie od tego czy teraz jest Twoja kolejka czy nie, jeśli posiadasz w swoim aktualnym zestawie trzy identyczne kamienie a ktoś właśnie wyrzucił taki sam kamień - możesz zawołać 'kong' i dobrać go sobie do Konga. Aby zachować odpowiednią ilość kamieni do skonczenia tej partii i utworzenia pozostałych sekwencji - po każdym 'zrobionym' Kongu dobierasz do zestawu jeden 'luźny' kamień z końca muru. Uzyskany w ten sposób zestaw Kong kładziemy przed nami w sposób jawny, aby inni gracze mogli zobaczyć, że nie oszukiwaliśmy. Teraz wyrzucasz zbędny kamień i do gry przystępuje zawodnik kolejny po Tobie.

Kilka uwag o Chow, Pung i Kong:

  1. Chow posiada wyraźne ograniczenie - można brać kamień rzucony tylko przez gracza, który Cię poprzedza.
  2. Najważniejszym jest Kong, potem Pung a na końcu Chow. Oznacza to, że jeśli powiesz Chow a ktoś inny powie w tym samym czasie Pung - to Pung ma pierwszeństwo. Analogicznie, jak powiesz Pung a ktoś w tym momencie powie Kong - ma on pierwszeństwo przed Toba.
  3. W związku ze specyfiką Pung i Kong - gra ma tendencję do 'przeskakiwania' kolejności graczy i jest to normalne.

MahJongg (czyt. madziong) możemy wypowiadzieć zaraz po tym, jak wyciągniemy z muru lub na drodze Chow, Pung lub Kong brakujący nam kamień do spełnienia warunków sekwencji MahJongg (4 zestawy i jedna para). Wypowiedzenie MahJongg kończy tą partię i przystępujemy do liczenia punktów. Nie jest to jednak obowiązek - ogłoszenie MahJongg możemy odłożyć do innej dogodnej sytuacji, kiedy zbierany przez nas zestaw będzie lepiej dobrany, tak, aby zdobyć wiecej punktów.

O różnicy pomiędzy 'zakrytym' a 'odkrytym'

Zestawy odkryte to zestawy Chow, Pung i Kong, które stworzyliśmy uzupełniając brakujące kamienie z kamieni wyrzuconych przez pozostałych graczy. Takie zestawy są wystawiane zaraz po ich 'zmontowaniu' na widok publiczny. Są więc 'odkryte' i liczą się niżej w punktacji końcowej.

Zestawy zakryte to zestawy, do zmontowania których użyliśmy tylko kamieni branych z muru lub które dostaliśmy na początku gry w pierwszym rozdaniu. Pozostają one ukryte przed wzrokiem innych graczy, którzy nie wiedzą z jakich konkretnie wartości one powstały co dodatkowo utrudnia im podejmowanie decyzji. Szczególnym wyjątkiem jest zakryty Kong - ponieważ po 'tajnym' uformowaniu Konga potrzebujemy dodatkowego kamienia z końca muru, wystawiamy takiego Konga na widok publiczny, sygnalizując, że a) mamy Konga, który uprawnia nas do wyciągnięcia dodatkowego 'luźnego' kamienia; b) że ten Kong to Kong 'zakryty' i że należy się nam za niego wyższa punktacja po zakończeniu partii. Są możliwe i praktykowane dwie formy takiego wystawienia zakrytego Konga:

Sposób A polega na umieszczeniu Konga przy zachowaniu dwóch kamieni obróconych licem do dołu.

Sposób B polega na zbudowaniu z ukrytego Konga małej piramidki (pomysł zaczerpnięty z Tajwańskiej wersji MahJongg).

Stosowanie - według uznania. Moim zdaniem lepszy jest pomysł B - przeciwnicy widzą, że jest Kong ale dalej nie wiedzą, z jakich kamieni powstał.

UWAGA! Kong, który znajduje się w naszym zestawie a nie został ujawniony w któryś z powyższych sposobów - jest liczony w końcowej punktacji jako zwykły ukryty Pung. Czasami zdarza się, że gracz owszem - ma Konga, ale z jego elementów chce stworzyć coś innego i Konga świadomie nie 'zgłasza'.